O fundacji.
Nazwa fundacji ANIMUS pochodzi z łac. i oznacza: duch, umysł, zamysł, duch ożywiony, dusza, usposobienie, odwaga.
Fundacja ANIMUS powstała 15 lipca 2008 r. i podjęła współpracę z Ogniskiem Wychowawczym im. Św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty. Chcemy wspierać młodzież zdolną, rozwijać jej pasje i zainteresowania. Pomóc nam może w realizacji celów Twoja dobroć wyrażona w bezcennej pomocy, zainteresowaniu losem młodych ludzi. W celu nawiązania współpracy prosimy o kontakt. Za okazane SERCE dziękujemy.
Mottem fundacji jest: Dzięki miłości i dobroci można pokonać wszystkie bariery.
Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej.
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Cele fundacji to:
- Pomoc społeczna, w tym:
- opiekuńczo – wychowawcza;
- adopcyjno – opiekuńcza;
- rodzinom zastępczym;
- specjalistyczne poradnictwo, również rodzinne dla dzieci oraz ich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i wyrównywanie ich szans.
- Pomoc wychowankom rodzin zastępczych, placówek rodzinnych i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy ukończyli 18 lat w usamodzielnieniu się oraz uzyskaniu zatrudnienia.
- Działalność charytatywn
- Edukacja, oświata i wychowanie
- Promocja i organizacja wolontariatu
- Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży
Fundacja realizuje cele statutowe poprzez:
- Prowadzenie i wspieranie działalności na rzecz dzieci z domów dziecka, dzieci samotnych, porzuconych, zaniedbanych wychowawczo i fizycznie, pozbawionych opieki rodzicielskiej, dzieci z rodzin patologicznych i zagrożonych, w tym:
- placówek specjalistycznego poradnictwa;
- placówek interwencyjno–socjalizacyjnych;
- ośrodków wsparcia i interwencji kryzysowej;
- ośrodków adopcyjno – opiekuńczych;
- ośrodków opiekuńczo – wychowawczych;
- pogotowia rodzinnego;
- rodzinnych domów dziecka oraz pomoc świadczoną ośrodkom o podobnym profilu.
- Prowadzenie i wspieranie działalności adopcyjnej dzieci oraz poszukiwania rodzin zastępczych.
- Działalność edukacyjną i upowszechniającą tworzenie rodzin przysposabiających, zastępczych oraz placówek rodzinnych – promowanie idei rodzicielstwa zastępczego, w tym prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej.
- Prowadzenie rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo – wychowawczych wsparcia dziennego lub innych ośrodków opiekuńczych i jednostek specjalistycznego poradnictwa.
- Organizowanie i prowadzenie szkoleń dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
- Organizowanie i prowadzenie pomocy psychologicznej, poradnictwa pedagogicznego i prawnego dla rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka oraz innych placówek i ośrodków.
- Zapewnienie pomocy organizacyjnej, rzeczowej i finansowej osobom i instytucjom prowadzącym działalność w zakresie opieki, edukacji i wychowania dzieci i młodzieży zwłaszcza rodzinom zastępczym i placówkom opiekuńczo – wychowawczym.
- Udzielanie pomocy finansowej, rzeczowej oraz psychologiczno–pedagogicznej dzieciom pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, dzieciom zagrożonym jej utratą oraz młodzieży, która ukończyła 18 lat.
- Finansowanie leczenia dzieci i młodzieży, w tym zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego i lekarstw dla ratowania ich zdrowia i życia.
- Finansowanie i organizowanie turnusów rehabilitacyjnych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, finansowanie edukacji oraz przyznawanie stypendiów i nagród.
- Budowę lub remontowanie budynków z przeznaczeniem ich na mieszkania chronione dla młodzieży z placówek opiekuńczo – wychowawczych lub rodzin zastępczych.
- Współpracę z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prawa.
- Prowadzenie działalności badawczej mającej na celu diagnozowanie potrzeb dzieci, młodzieży, rodzin oraz placówek, o których mowa w niniejszym paragrafie oraz rozpowszechnianie tak uzyskanych informacji.
- Organizowanie i wspieranie imprez jak konkursy, aukcje, loterie i zbiórki publiczne etc., z których dochód przeznacza się na cele określone w § 8.
- Wspieranie lub organizowanie inicjatyw na polu kultury, edukacji, sportu, turystyki i krajoznawstwa, których celem będzie aktywizacja dzieci, młodzieży i innych osób, o których mowa w § 8.
- Promowanie idei wolontariatu.
- Organizowanie wolontariatu pracowniczego, studenckiego oraz w ośrodkach pomocy społecznej.
- Organizowanie i prowadzenie konferencji, szkoleń, odczytów i seminariów.
- Prowadzenie nieodpłatnych kursów w celu uzyskania zawodu i kwalifikacji.
- Pomoc w uzyskaniu pracy oraz organizowanie pracy dla młodzieży przebywającej w placówkach oraz po ich opuszczeniu.
- Działanie na rzecz integracji europejskiej, rozwijaniu kontaktów dzieci i młodzieży oraz współpracy między społeczeństwami.
- Prowadzenie podczas integracyjnego wypoczynku letniego i zimowego programów profilaktycznych i terapeutycznych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomani, przemocy i innym uzależnieniom.
- Prowadzenie działalności wydawniczej, edukacyjnej, filmowej i informacyjnej.
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
Organami fundacji jest Rada Fundatorów i Zarząd Fundacji.
- Sprawozdania za rok 2022